Kraftig økning av dyr på avveie

Koronaeffekten er ikke å benekte.

Dyrenes Hus har erfart at det har vært veldig lett å adoptere ut katter under koronatiden. Vi har ikke trengt å annonsere kattene som vi vanligvis gjør. Adopsjonene har gått av seg selv og det har vært mange henvendelser per katt.

De siste 3- 4 mnd har vi merket at markedet er mettet og det har nesten stoppet opp.

3 kattunger i et bur.


De som har ønsket seg familiedyr, som har vurdert å være fosterhjem, eller som rett og slett ville ha selskap, har det siste året skaffet seg ett eller flere familiedyr.



Vanskelig å finne fosterhjem og adoptere ut
katter

Resultatene av dette ser vi tydelig. Nå er det vanskelig å adoptere ut, og det er nesten like vanskelig å finne fosterhjem. Interessen er liten og adopsjoner tar lengre tid enn normalt. Bare i Oslo og Viken ble det registrert 2550 dyr på avveie i følge tall fra juni 2021.

Mange organisasjoner melder om det samme, og vi får flere henvendelser sammenlignet med i fjor fra både privatpersoner og organisasjoner, som spør om hjelp og som forhører seg om vi kan ta imot innfangede katter.


Vi frykter en sommer og vinter vi ikke har sett på lenge, og vi jobber med holdningskampanjer for å informere om viktigheten av å kastrere, ID-merke og vaksinere familiedyrene.

Det er altfor lett å spekulere i liv, altfor lett å skaffe seg dyr og det er liten til ingen kontroll rundt kjøp og salg av dyr. Hvem som helst kan avle og selge.

Prisene har skutt i været

Vi ser at prisene på katter har økt. Der kattene før hadde en symbolsk sum, er det nå langt flere som selger katter for 2-7000 kroner eller mer. Gjennomsnittsprisen på blandingskatter ligger nå på 2000 til 3500 kr. Mange prøver seg ved å si at kattene er halvt rasekatt og tillater seg å ta høye summer, eller enda verre, de lyver og selger blandingskatter som f.eks renraset Maine Coon. Det tragiske er at folk er godtroende og kjøper, til tross for manglende stamtavle, helsesjekk og vaksinering.

Kattefabrikker

Privatpersoner driver rovdrift på sine egne katter og lar de føde kull etter kull, uten sjans til å la kattemor hente seg inn og hvile mellom kullene. I mange tilfeller selges kattene uten vaksiner og uten å ha blitt helsesjekket. Hvorfor?

Jo, det koster å ta dyrene med til veterinæren. Seriøse avlere vil vaksinere, gi ormekurer, helsesjekke og ID-merke kattene. Avhengig av alder vil de også ofte kastreres. «Rasekatter» selges som kosekatter og har derfor ikke stamtavle og er heller ikke registrert i NRR. Når ting ikke er på stell med det mest grunnleggende, risikerer man å kjøpe syke katter.

Hva kan gjøres?

Salg og kjøp av levende dyr må reguleres. Det må stilles krav til avlere, enten det er rasekatt eller vanlig huskatt. Et minstekrav bør være at selgere står frem med eget navn og riktig kontaktinformasjon. Regjeringen må komme på banen og innføre obligatorisk ID-merking og kastrering av katter som ikke skal brukes til avl. Kastrering vil hindre oppvekst av flere kattekolonier og spredning av sykdommer.

To hjemløse kattunger i en låve.

Det er altfor enkelt å skaffe seg dyr slik det er nå. For å beskytte dyrene og øke deres status, vil regulering av salg og kjøp være et steg i riktig retning, samtidig vil en slik lovendring bevisstgjøre folk og få dyrs verdi på agendaen.

Til sist, en oppfordring til alle kattefamilier: kastrer, ID-merk og vaksiner katten din.

Du kan hjelpe kattene ved å bli fosterhjem: http://dyreneshus.no/fosterhjem/
Våre adopsjonsklare katter: http://dyreneshus.no/category/dyr/katt/

Kilder: NRK, Dyrebar, Finn
Tekst: Lynn Moltzau